top of page
Search

Higiénia (kezdőknek és profiknak)

Updated: Aug 22, 2022

Sminkmesterként azt tanítom, hogy a szép smink az ép bőrnél kezdődik.

A sminkelés 1. lépése tehát a szakszerű arcápolás. A helyes arcápolási rutin az arctisztítással kezdődik. Nem mindegy azonban, hogy mivel és hogyan tisztítjuk, majd ápoljuk az arcbőrünket. Ahogy az sem mindegy, hogy milyen dekorkozmetikumokat (sminket) használunk, és azokat milyen módon visszük fel az arcunkra. Egy koszos ecset bőrgyulladást tud okozni, amelynek kezelése pénz- és időigényes folyamat. Arról nem is beszélve, hogy milyen lelki traumát tud okozni egy ilyen helyzet.


Lássuk tehát, hogy mire érdemes odafigyelni arcápolás és sminkelés közben!


1. Arcápolás


A bőrtípusunknak nem megfelelő, vagy épp rossz minőségű kozmetikumok többet árthatnak, mint hinnénk. Sokszor nem hogy segítenének, de ronthatnak is a bőrünk állapotán. Lényeges szempont tehát, hogy olyan arcápoló termékeket válasszunk, amelyek a bőrtípusunknak, valamint a bőrünk jelenlegi állapotának és szükségleteinek egyaránt megfelelnek.


Ugyan sokan korcsoport szerint választanak arcápoló termékeket, szépségtanácsadóként én mégis azt javaslom, hogy inkább a bőr jelenlegi állapotának megfelelő terméket válasszunk, ugyanis nem kor kérdése az, hogy a bőrünk jelenleg mit igényel. Ahogy nem minden 60 éves néz ki 60-nak, úgy akad olyan 20-25 éves is, aki sajnos jóval idősebbnek tűnik a koránál, például azért, mert a bőre idő előtt öregedésnek indult a túlzott szoláriumhasználat miatt. Fontos azt is tisztáznunk, hogy a bőr állapota nem csupán kor és genetika függvénye. Sok minden hat rá. Betegség, stressz, évszakváltás, levegőváltozás, stb. Ezért lényeges, hogy a bőr állapotának és típusának megfelelő, minőségi terméket válasszunk.


A termék neve és ára nem garancia a minőségre. Attól, hogy egy terméknek neve van, nem feltétlenül lesz hatékony, ellenben számos olyan hazai és nemzetközi márka létezik, amelyek kitűnő hatóanyagtartalommal bírnak, ugyanakkor az etikus kereskedelem elvét követve megfizethetőek is.


Ajánlott tehát olyan terméket választani amelynek az összetétele kedvező, és nem terheli feleslegesen a bőrt allergizáló összetevőkkel, mesterséges illatanyagokkal, vagy kőolaj származékokkal.


Én személy szerint az Annemarie Börlind márka alapítójának, Annemarie Lindnernek az elvét követem e téren, aki így vélekedett: "Amit nem ehetek meg, azt nem teszem az arcomra sem.“


A natúrkozmetikumokat részesítem előnyben, mivel a bőr az emberi szervezet első számú védelmi vonala, amely a nap 24 órájában véd bennünket egy sor káros tényezővel szemben (mint például: szennyeződések, baktériumok, vírusok, sérülések).


A testünk legvékonyabb és legérzékenyebb bőrfelülete az arcon, azon belül is a szemkörnyéken található. Az arcbőrünk sokat elárul az életmódunkról. Látszik rajta a fáradtság, a stressz, az elégtelen folyadékbevitel, a rossz táplálkozás, a hormonális változások, sőt akár a szervi betegségek (elő)jelei is. Az arcunk elárulja, miként bánunk a testünkkel, és a lelkünkkel.


Sokan éppen azért sminkelik magukat, hogy elrejtsék a életmódjuk nyomait, ám ezáltal a szervezetük jelzéseit is elkendőzik. Én azt tanítom, hogy nem véletlen a mondás:

"Ép testben ép lélek."

A bőrproblémák elfedésének legjobb módja az, ha kezeljük azokat!

Gyakran kiderül, hogy egy-egy bőrprobléma megoldásához szakemberre van szükség. (bőrgyógyász, nőgyógyász, belgyógyász, allergológus, gasztroenterológus, stb.). A magas fedésű alapozók használata sok esetben ront a bőr állapotán azáltal, hogy a gyulladt bőrfelszínt tovább irritálja. Ilyen esetekben érdemes bőrgyógyászok által fejlesztett, hipoallergén, antiallergén, érzékeny bőrre való, avagy gyógyszertárban kapható alapozót választani, amíg a probléma fennáll.


2. Eszközhasználat


Sok bőrprobléma kialakulása mögött a hibás eszközhasználat, a nem megfelelő higiénia áll. Az egyik legfontosabb kérdés tehát az, hogy hogyan tisztítsuk az eszközeinket?

Hibás eszközhasználat alatt értem a tisztítás nélkül, többször használt ecseteket, sminkszivacsokat, amelyek fertőzés forrásai lehetnek. Függetlenül attól, hogy valaki profi sminkes, vagy sem, fontos a sminkeléshez használt eszközök rendszeres (lehetőleg MINDEN HASZNÁLAT UTÁNI) tisztítása, fertőtlenítése.

Sokszor megkérdezik a tanulóim, hogy erre tényleg szükség van?

A válaszom IGEN. Sem sminkesként nem játszhatunk más emberek egészségével, se a saját egészségünk nem játék. Tegyük fel, hogy van egy kezdődő kötőhártyagyulladás, ami még nem látszik annyira. Nem tisztítjuk meg az ecsetet a 2 vendég között, majd a következő használattal átvisszük a fertőzést a másik vendég szemére is. Az sem sokkal szerencsésebb, amikor ezt saját magunkkal tesszük, és visszafertőzzük magunkat, folyamatos gyulladásban tartva ezáltal a szemünket.


Ügyeljünk arra, hogy a sminkeléshez használt eszközeinket tisztán tartsuk! Ma már sokféle ecsettisztítót lehet kapni. Én személy szerint szappannal és vízzel is kimosom az ecseteket, majd lefújom őket fertőtlenítő spray-vel. Ez esetben arra kell ügyelni, hogy az ecseteket fekve szárítsuk, mert az ecset nyelébe belefolyó víz megoldhatja a ragasztást, így az ecset széteshet. Sminkes berkeken belül gyakori tévhit, hogy a sebbenzin is megfelel e célra. A sebbenzin kiszárítja az ecset szálait, amitől a legtöbb ecset sprőd lesz, és karcolni kezdi az arc érzékeny bőrét. (Az ecset akkor jó, ha finom puha marad. Nem csupán azért, mert így kellemes, hanem azért is mert a festéket így tudjuk vele szépen, egyenletesen eloszlatni, anélkül, hogy foltos lenne a végeredmény.)


Sebbenzin használatakor az ecsetben marad a festék nagy része. Ha nincs időnk a vizes szappanos/samponos tisztításhoz, érdemes ecsettisztító folyadékot vásárolni. Kapható ilyen a boltokban. De ha egy mód van rá, engedjük el a sebbenzin mítoszát! Régóta létezik igényesebb megoldás, amely nem teszi tönkre az ecset szálait és alaposabban tisztít.

3. Sminkszivacs - Igen vagy nem?

Én személy szerint senkinek nem javaslom. Egyrészt sokkal több alapozót és korrektort magába szív, mint az ecset, tehát elpazaroljuk vele az alapozót/korrektort, másrészt nem tartom higiénikusnak. A szivacsokat nem lehet tisztességesen kitakarítani, így a legtöbb esetben az alapozószivacs okozza a mitesszerek, pattanások elszaporodását és a viszkető érzést. A bőrviszketést általában nem az alapozó szavatossági idejének a lejárta okozza, hanem a többszöri felülfertőzés.

4. Mi okozhat bőrérzékenységet, fokozódó bőrproblémákat?

- koszos szivacs/ecset

- romlott alapanyag

- allergént tartalmazó alapanyag (mesterséges illatanyagok, kőolaj származékok, parabenek)

- a sminklemosó helyett arctisztítóval történő arclemosás Fontos tisztázni, hogy a sminklemosó a SMINKET távolítja el az arcról, az arclemosó pedig AZ ARCBŐRT tisztítja meg. Az arctisztító mélyebb szintű tisztítást végez. Eltávolítja az elhalt hámsejteket, a felesleges faggyút, és tisztítja a pórusokat.


Igaz, ma már léteznek 3 az 1-ben termékek, mint például a micellás vizek, amelyek sminklemosóként, arctisztítóként és tonikként is funkcionálhatnak, de ezekre külön rá van írva, hogy mire alkalmasak. Érdemes elolvasni a leírást!

Amennyiben vízálló sminket használtunk, érdemes kétfázisú, vízálló sminkekhez ajánlott sminklemosót használni. A smink- és arclemosók többsége ugyanis nem alkalmas a vízálló sminkek eltávolítására, így aki ezzel próbálkozik, annak az arcán fent marad a smink nagy része, ami gyulladást okozhat.


Az éjszakára fent hagyott smink is tud bőr- és szemgyulladást okozni akár egy éjszaka alatt is. Ezt nem árt szem előtt tartani. Ilyenkor azt tapasztalhatjuk, hogy másnap reggelre kipattogzik a bőr, helyenként bevörösödik, és viszket. Amíg nem látjuk a dekorkozmetikumokon azt, hogy 24 órán át viselhető, addig nem érdemes kockáztatni.

Ilyenkor szokott következni az a kérdés, hogy mire való a tonik?

A tonik az arclemosó maradványait távolítja el (ami a bőrön maradva tovább marhatja a bőrt), és előkészíti a bőrt a szérum valamint a hidratáló krém felviteléhez, amely ezek után mélyebben tud felszívódni, így hatékonyabban is fog működni. Különösen a gyümölcssavas arcradírok után fontos a megfelelő arctisztítás és tonizálás, mert a bőrön maradó bőrradír részecskéi képesek tovább marni az arcbőrt olyannyira, hogy a sérült és elvékonyodott területeken a bőr pigmentálódhat.


Nagyon sok fiatal nő arcán láthatunk manapság pigmentfoltokat. Ez a jelenség gyakran a rosszul használt bőrradírok, és arctisztítók eredménye. Szeretnék mindenkit arra emlékeztetni, hogy minden arctisztító, és bőrradír KÉMIAI VEGYÜLET. Nem véletlen tartalmazza a leírás, hogy a bőrradírt hány percig szabad az arcon hagyni. Ha nem rendeltetésszerűen használjuk a készítményeket számolnunk kell a kellemetlen következményekkel is.


Ahol a bőr elvékonyodik, sérül, ott érzékennyé válik. Ahogy nem szabad bajuszvonal gyantázása után napfényvédő nélkül napra menni, mert a sérült részeken pigmentálódhat a bőr, úgy a túlhámlasztott részek is fényérzékennyé válhatnak, s mivel ezeken a területeken a bőr nem tud megfelelően védekezni, hamar megvan a baj. Ezek a foltok csak speciális kezelésekkel halványíthatóak el, tehát maradandó elszíneződések keletkezhetnek.

5. Szavatossági idő


Fontos figyelembe vennünk, hogy a dekorkozmetikumoknak lejárati idejük van. Amennyiben azt látjuk a terméken, hogy az felbontástól számítva 12-24 hónapig használható, úgy érdemes olyan terméket választani, amely dobozban, vagy lefóliázva kapható. A többi gyártó sajnos nem tudja garantálni a termékek bontatlanságát, ugyanis a vásárlók hazánkban előszeretettel bontogatják a termékeket, amelyeket gyakorta ki is próbálnak magukon.


Külön kiemelném a szempillaspirálokat, és a szájfényeket, amelyek olyan betegségek hordozói lehetnek, mint amilyen a kötőhártyagyulladás és a herpesz.


Sajnos gyakran látom a fiatal lányokat, de az idősebb hölgyeket is, ahogy a termékeket próbálgatják a boltokban. Ezúton (a tisztelt kollégáim nevében is) szépen megkérek mindenkit arra, hogy gondoljunk a saját és mások egészségére! Szerintem senki sem szeretne kötőhártyagyulladást, vagy herpeszt vásárolni magának pénzért. A gondatlan vásárlóknak köszönhetően azonban ez is előfordulhat.


A tejet sem bontjuk fel és kóstoljuk meg a közértben, hogy eldöntsük, megvesszük-e vagy sem. Romlandó termékeket nem bontogatunk, már csak azért sem, mert ez a termék megrongálásának minősül, így ha a biztonsági őr észreveszi, az illető a termék kifizetésére kötelezhető. Ez egyébként ki is van írva az üzletekben.

A termékek szavatossága kapcsán külön kitérnék a szempillaspirálokra, a szájfényekre, és a rúzsokra. A szempillaspirál szavatossága bontástól számítva 3-5 hónap. Gondos odafigyelés mellett is maximum 6 hónapig tudjuk biztonsággal használni őket. Minél több levegőt pumpálunk bele, és minél több festéket kenünk a tubus szélére, ami odaszáradhat, annál előbb megromlik a termék. Gyulladt szemre nem teszünk szempillaspirált, mert a megfertőzött szempillaspirállal a felülfertőzést/továbbfertőzést kockáztatjuk!

A szájfények esetében ügyeljünk arra, hogy ételmaradvány ne kerüljön az applikátorra, és mind a rúzsokra, mind a szájfényekre érvényes, hogy sérült szájon (nyílt seb), valamint herpesz esetén NE HASZNÁLJUNK RÚZST, ha egy mód van rá! De ha mégis, akkor tegyünk külön belőle egy tégelybe és tiszta, lefertőtlenített ecsettel vigyük fel a festéket az ajkakra, majd az eszközöket alaposan tisztítsuk meg, és fertőtlenítsük le őket újra, megelőzve ezáltal a későbbi visszafertőződés lehetőségét. Szájfények és rúzsok esetében privát használatra is javaslom az ecset használatát. Pontosabban lehet vele dolgozni, és a termék sem romlik olyan könnyen.


A sminkelés lehet művészet, s mint olyan sok öröm forrása, amennyiben kellően odafigyelünk arra, hogy mindent szakszerűen használjunk. A bőrünk jelzéseit felismerve számos kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat. Tartsuk hát szem előtt, hogy a smink egészséges bőrön mutat a legszebben!

Szépüljünk egészségesen, odafigyelve a saját egészségünkre és mások egészségére egyaránt! Székely Éva Andrea - sminkmester A képek forrása: Pinterest

 
 
 

Comments


© 2023 by AVArktis Arts.

bottom of page